BİZDEN HABERLER

Geri Dön
  Yenibir İş Dünyası Dergisi * Eylül-Ekim 2011 Sayı:36 * Röportaj
  12 Ağustos 2011

  Konlas İK Yönetmeni Berna Kabakçı Yenibiris.com'un üniversitelerde yaptığı etkinlikler ve yayınları sayesinde genç nüfus tarafından en çok bilinen kariyer portalı olduğunu söylüyor.

  Yenibiris.com ile ne kadar süredir çalışıyorsunuz?

  Yenibiris.com ile 2010 yılından beri işbirliği içindeyiz.

  Sektörünüzü içinde bulunduğunuz bu dönemde istihdam olanakları açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? Yakın zamanda işe alım yapmayı düşünüyormusunuz?

  Geride bırakmış olduğumuz 2010 yılı içinde otomotiv sektöründe yaşanan üretim artışı lastik sektörünü doğrudan etkiledi. Sürekli rekabetin olduğu bir ortamda kendini yenileyebilen, ekip çalışmasına uyumlu, eğitimli ve yeni eğitimlere açık, inisiyatif alabilen, alternatif üretebilen adaylar Konlas’ın personel havuzunda daima yer alır. Biz şirketçe, yıllardır sürekli büyüme trendini sürdürebilen, genç ve dinamik bir organizasyonuz. Sürekli yeni ekip arkadaşlarına açığız

  Firmanızda çalışacak kişilerde aradığınız nitelikler ?

  Konlası’ın tüm takım arkadaşlarında talep ettiği birincil özellik tüm zamanlarda ve ortamlarda kendisini ve şirketini en iyi temsil edebilme yeteneği. İşin gerektirdiği bilgiye en üstün düzeyde sahip olma ve bilgiyi kullanabilme ve kendini geliştirme zorunluluğu tüm takım arkadaşlarımızda olması gereken bir nitelik. Bunların dışında, iletişiminde farklı ve üstün, objektif bakış açısına sahip, sürekli kendini yenileyen, sorumluluk sahibi, hırslı ve en önemlisi işini yaşam tarzı olarak benimseyebilmemiş olmalı.

  Yenibiris.com'u tercih etmenizin en önemli sebebi nedir? Sistemimizde en etkin kullandığınız özelliğimiz nedir?

  Öncelikli tercih nedenimiz Yenibiris.com'un bilinirliği. Özellikle genç nüfus arasında çok yaygın. Üniversitelerde yapmış olduğu etkinkinlikler ve yayınlarıyla fark yaratıyor. Bunun yanında teknik dönüşler konusundaki hızı ve müşteri temsilcilerinin ilgileri, modüllerin rahat ve etkin kullanımı tercih etmemizin en önemli nedenlerinden. En yaygın kullandığımız modül ise kriterleri belirleyip filtreleme özelliği. Aday arama seçeneği bize ciddi bir zaman kazandırıyor.

  Yenibiris.com'un işe alım sürecinize sağladığı en önemli fayda nedir?

  Yenibiris.com aradığım adaya en kısa zamanda ulaşabilme imkanı yaratıyor. Bizim için adayın şirketimize yapmış olduğu başvuru önemli. Dolayısıyla diğer nitelikli başvuruları elemekten ziyade bir sonraki arayışımızda adaya ulaşabilmemiz açısından Yenibiris.com bizim için bir kaynak.

  Aktif aday hizmetinden yararlanıyormusunuz?Eğer yararlanıyorsanız ne gibi katkıları olduğunu düşünüyorsunuz?

  Aktif aday sistemini yoğun olmamakla birlikte istediğimiz adayı bulamadığımız durumlarda kullanıyoruz. Firmayı, sektörü ve pozisyonu benimseyen adayın bize ulaşmasıyla daha hızlı ve doğru bir işe alım sürecinin gerçekleşeceği inanıyoruz.

  Çalışanlarınızın mesleki eğitim ve kişisel gelişimleri için yaptığınız uygulamalar nelerdir?

  Konlas'ta işe alım süreciyle birlikte başlayan tanımlı eğitim programları var. Bu eğitim programları şirketimizin kurumsal kimliği ve kültürünün yanında ürün ve pazar bilgilerinden başlayarak her bir çalışanın özel gereksinmelerine yönelik eğitsel ihtiyaçları kapsıyor. Ayrıca tüm departmanlar dönem dönem eğitime katılıyor. Personelin direk performansını olumlu veya olumsuz yönde etkileyen nedenler yöneticiler ve departman müdürleri tarafından birebir takip edilip, gerekli destek veriliyor. Çalışanların özel eğitim talepleri ise öncelikle değerlendiriliyor.

  Sektörünüzde kariyer yapmak isteyen genç adaylara önerileriniz nelerdir?

  Günümüz koşulları dikkate alındığı zaman iş olanakları az, talep eden sayısı fazla. Bu yüzden adaylara önerim eğitimlerine önem vermeleri, işin gerektirdiği donanımları sürekli geliştirmek için ısrarlı olmaları, verilen görevi ve işi kesinlikle küçümsememeleri, sorumluluklarının bilincinde olmaları, olaylar karşısında neden sonuç ilişkisi kurarak tutarlı bir mantık sergilemeleri, gözlem yeteneklerini geliştirmeleri ve iyi örnekleri emsal almaları fakat asla taklitçi olmamaları.

  Konlas hakkında...

  1979 yılında faaliyete başlayan Konlas, Bugün 60 personeli ile 1500 m2’lik merkez binası ve 15.000 m2’lik kapalı, 7.000 m2’ si açık alana sahip deposu ile hizmet vermektedir. Konlas 1997 yılından itibaren, dünyanın birçok ülkesinde üretilen kaliteli lastik markalarını Türkiye pazarına sunarak, sektörünün en güçlü ithalatçı firmalarından biri olmuştur. Şirketimiz yoğun rekabetin yaşandığı sektörde 36 yıllık bilgi ve birikimiyle önemli bir pazar payına sahip. Çeşitli ülkelerde üretimi yapılan 10'dan fazla lastik markasının Türkiye distrübütörlüğünü yapıyoruz. Türkiye’de diğer ithalatçı firmalardan Konlas’ı farklılaştıran ve güçlü bir firma haline getiren en temel özellik lastik sektöründe uzman olması ve sadece lastik ithalatı ve satışı konusunda faaliyet göstermesidir. Halen bu çizgisini ve liderliğini sürdüren Konlas, uzun süreli ticaret anlayışını ilke edinmiştir.